تبلیغات
حرفه و فن - واحد فناوری و سیستم

مدرسه راهنمایی نمونه شهید توكلی شهرستان الیگودرز. نظر یادتون نره

واحد فناوری و سیستم

چهارشنبه 18 آبان 1390 08:14 ب.ظ

نویسنده : مجید رفیق دوست

واحد ۱ – فناوری و سیستم

خداوند انسان را آفرید و چنان قدرت تفکری به او بخشید که این مخلوق خاکی می تواند به سهولت کرات آسمانی را تسخیر کند. تحقیق، جست و جو، کاوش و امور پدیده ها نیز از ویژگی های ذهن انسان است. انسان برای پاسخ دادن به پرسش های خود، نیازمند گردآوری و دسته بندی اطلاعات است. او به تجربه و آزمایش می پردازد و نتیجه گیری می کند. مغز انسان از میلیاردها سلول عصبی تشکیل شده که وظیفه دریافت اطلاعات و پیام ها را به عهده دارند. این پیام ها و اطلاعات توسط مغز با پیمودن فرآیندی پردازش و طبقه بندی می شوند و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می گیرند. انسان با نمای پیشرفتی که در علوم داشته است؛ بازهم نتوانسته از تمامی ظرفیت و قدرت خود استفاده کند. تفکر خلاق همواره از زمان خلقت انسان همراه او بوده و با استفاده از این قدرت توانسته، بسیاری از مسائل و مشکلات خود را حل کند.
یکی از راه های پرورش قدرت تفکر و خلاقیت، شرکت کردن در کارها و بحث های گروهی ست. وقتی تعدادی از افراد گروه شروع به دادن ایده های خود می کنند، افکار دیگر اعضای گروه فعال می شود و هر کس سعی می کند ایده ی جدیدتر و بهتری ارایه دهد.

فنآوری چگونه تکامل می یابد؟

اغلب برای بالابردن کیفیت و استفاده بهتر و بیشتر از محصولات فناوری که به وجود آمده اند، ایده هایی ارائه می شود. این ایده ها از ایده های قبلی سرچشمه می گیرند و طرح های قبلی را تکمیل می کنند. فناوران می توانند با استفاده از فناوری های گذشته چیزهای جدیدی تولید کنند یا به تکمیل تولیدات پیشین بپردازند. گاهی ایده ارائه شده توسط افراد دیگر و در مکان ها و محیط های دیگری ارائه و به فناوری تبدیل شده اند. اما فرد ایده دهنده از وجود آن بی اطلاع بوده است. این نیز نوآوری محسوب می شود. ولی گاهی ایده ها ارائه و به فناوری منجر می گردد. اما در زمان مطرح شده نمی توان آن را مورد استفاده قرار داد.

اصول استفاده از مواد در تولید محصولات فناوری:

یکی از مهم ترین مراحل تولید هر محصول فناوری، مرحله انتخاب و تغییر مواد است. برای نمونه آتش نشان ها از لباس ویژه ای استفاده می کنند. برای تولید لباس آتش نشانها، باید به مقاومت مواد مورد استفاده در برابر آتش، انعطاف پذیری و ایمنی آن ها توجه کرد. برای این منظور موادی که انتخاب می شوند باید در برابر آتش مقاوم باشند، بیش از اندازه داغ نشوند و ذوب نگردند. در عین حال ماده انتخاب شده باید تا حد امکان سبک باشد (وزن مخصوص یا جرم آن بالا نباشد) ،‌انعطاف داشته باشد تا مانع حرکت آتش نشان ها به هنگام کار نشود و قابل برش زدن و دوختن باشد.
چرا برای استفاده از مواد مب بایست به اصول بهداشتی توجه کرد؟
بطور کلی در تولید محصولات فناوری، رعایت اصول بهداشتی ضروری است.تولید کنندگان محصولات فناوری، علاوه بر دقت در انتخاب موارد مورد معرف برای آگاهی مصرف کنندگان محصولات خود اغلب راهنمای استفاده از آن ها را نیز تهیه می کنند. که همراه محصول به هنگام خرید به مصرف کننده ارائه می شود. این راهنما حاوی روش استفاده و همچنین نکات ایمنی در خصوص استفاده ناصحیح از آن است.

ارزیابی :

یکی از اصولی که برای تولید یک محصول فناوری باید مورد توجه قرار گیرد، ارزیابی است که اساس کارفناوران را تشکیل می دهد. هر محصول پس از تولید باید از ابعاد مختلف مورد ارزیابی و آزمایش قرار گیرد. تولید انبوه (فراوان) یک محصول فناوری بدون اینکه نمونه ی اولیه آن مورد آزمایش های متعدد قرار گرفته باشد، کار خطرناکی است.

توجه به زیبایی محصولات فناوری:

یکی دیگر از نکات مهمی که در تولید محصولات فناوری مورد توجه قرار می گیرد توجه به زیبایی محصول است که در دو بخش به آن پرداخته می شود. الف : ساخت محصول
ب : بسته بندی محصول
الف – ساخت محصول : ساخت هر محصول به تناسب فرهنگ مصرف کننده، ذوق و علاقه و حتی سلیقه او ممکن است در رنگ آمیزی، تزیین و چیدن قطعه ها کنار هم ، انتخاب مواد مورد مصرف و … مورد توجه تولید کننده قرار گیرد.
ب – بسته بندی محصول : در بسته بندی محصولات نیز زیباسازی از جهت های مختلف مورد توجه قرار می گیرد، از جمله: رنگ، جنس ماده اولیه و شکل هایی که روی کاغذ یا جعبه ی بسته بندی کشیده می شود ، مد نظر قرار می گیرد.

سیستم :

سیستم های پیچیده: سیستم های پیچیده از چند نوع سیستم فرعی تشکیل شده است. سیستم های فرعی برای انجام دادن بخشی از وظیفه سیستم اصلی ایجاد می شوند. برای مثال در وسایل نقلیه مانند: اتومبیل، موتور سیکلت یا دوچرخه، سیستم کنترل و فرمان برای هدایت و توقف وسیله نقلیه در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال ، سیستم دوچرخه و چرخ خیاطی را به اختصار نام می بریم.
الف – دوچرخه :

۱ – سیستم انتقال قدرت
۲ – سیستم برق رسانی
۳ – سیستم هدایت و فرمان
۴ – بدنه یا اسکلت دوچرخه
۵ – سیستم هشدار دهنده (بوق) -

ب – چرخ خیاطی :

۱ – سیستم انتقال قدرت
۲ – سیستم دوخت
۳ – بدنه یا اسکلت

سؤالات واحد ۱ – فناوری و سیستم :
۱ – چه سؤالاتی در ذهن انسان باعث شد وسیله ای مانند تلسکوپ و بالن را بسازد؟

انسان برای تسخیر کرات آسمانی ، جست وجو ، تحقیق و کاوش در مورد آن ها و بدست آوردن اطلاعات در رابطه با ستارگان با قدرت تفکر خویش شروع به ساخت وسایلی مانند تلسکوپ و بالن نمود.

۲ – چگونه می توان از مغز خود با ظرفیت بیشتر استفاده کرد؟

انسان می تواند با استفاده از قدرت تفکر خلاق خویش بسیاری از مسائل و مشکلات خود را حل کند و اختراعات و اکتشافات زیادی انجام دهد و در زندگی خود به کار گیرد. تفکر خلاق از زمان خلقت انسان همواره با وی بوده است.

۳ – چرا باید برای استفاده از مواد به اصول بهداشتی توجه کرد؟

چون بعضی از موادی که در فناوری استفاده می شوند برای سلامت انسان خطرناک است.

۴ – استاندارد چیست؟

اصول و ضوابطی است که تولید کنندگان محصولات فناوری در هنگام تولید باید آن ها را رعایت کنند.

۵ – چرا در هر کارخانه تولید مواد غذایی یک آزمایشگاه کنترل کیفیت وجود دارد؟

برای ارزیابی و کنترل مداوم تولید هر کارخانه و نظارت بر کیفیت ، بهداشت و … نیاز به آزمایشگاه ضروری است.

۶ – سیستم های پیچیده را تعریف کنید؟

سیستم های پیچیده از چند سیستم فرعی تشکیل شده است که هر سیستم فرعی بخشی از وظیفه سیستم اصلی را انجام می دهد.

۷ – ترمز چگونه باعث بازداشتن دوچرخه از حرکت می شود؟

با کشیدن دسته ترمز که روی فرمان قرار دارد، به وسیله سیم از طریق لقمه ها به دیواره یطوقه فشار وارد می کند و مانع حرکت دوچرخه می شود.

۸ – اگر در وسایل نقلیه سیستم هدایت و کنترل وجود نداشته باشد چه اتفاقاتی می افتد؟

نمی توان وسیله را به جهت دلخواه هدایت و یا درموقع لزوم از حرکت بازداشت
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -